Zwierzęta w podróży!

 Temat transportu zwierząt wzbudza wiele kontrowersji. Grupy aktywistów notorycznie zgłaszają przypadki niepoprawnego przewozu żywych istot. Zwierzę podczas jazdy jest przeważnie bardzo zestresowane, a prawo dotyczące tego typu podróży jest bardzo rygorystyczne, szczególnie w Polsce. Ściśle określone przepisy pozwalają jednak na ograniczenie negatywnych skutków przewozu zwierząt. 






Grafika: https://images.app.goo.gl/VRDA8KQg713W4ciJ6 



Szybko i bezpiecznie!

Zwierzęta nie mogą spędzać za dużo czasu w pojeździe - maksymalnie do 8 godzin, ale kiedy samochód jest odpowiednio wyposażony można wydłużyć ten czas. Oprócz tego muszą one być odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką czy wypadnięciem, mieć dostęp do świeżego powietrza i ochronę przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi oraz zaspokajane na bieżąco wszystkie swoje potrzeby. Przewożone żywe istoty muszą być zdrowe i zdolne do podróży. Przewoźnik ma w obowiązku zadbać o określoną ilość odpowiedniej karmy i wody. Stan zwierząt powinien być monitorowany. 


Wymogi techniczne 

Pojazd, którym zwierzęta mają być transportowane musi spełniać określone warunki:

✔ ruchome ścianki działowe w poszczególnych pokładach

✔ trap na tylnej części nadwozia z bocznymi barierami o wysokości 800 mm i drzwi

✔ szkielet nadwozia zrobiony z kształtowników stalowych

✔ dach sterowany siłownikami hydraulicznymi, który podnosi się o 40 cm

✔ przestrzeń ładunkowa podzielona na sektory

✔ nadwozie, gdzie niemożliwy będzie wyciek nieczystości poza pojazd 

✔ układ drzwi, gdzie niemożliwe będzie zamykanie poszczególnych pokładów transportowych 

✔ ręcznie sterowany system blokująco-zabezpieczający w nadwoziu

✔ spełnienie wymogów specjalistycznych(wentylacja, rejestr temperatury, moduły GSM, układy pojenia itp.)


Przygotowanie zwierząt

Personel, który wykonuje przewóz musi być odpowiednio przeszkolony. Przemoc w jakiejkolwiek formie jest tutaj niedopuszczalna. Zwierzęta muszą być też rozdzielone gatunkowo, według płci oraz wielkości. Stare osobniki są odizolowywane od młodych( wyjątek stanowi samica z młodymi). Występuje też oddzielenie zwierząt, które mogą być konfliktowe np. ogiery. Tego typu transport nie należy do łatwych, musi być dokonywany z przerwami, a po zakończeniu danego etapu trzeba zapewnić zwierzętom minimalnie 24 godzinny odpoczynek, podczas którego zostają wyładowane, napojone i nakarmione. Postój powinien być przeprowadzony na parkingach specjalnie do tego przystosowanych np. zapewniających dostęp do lekarza weterynarii. Dodatkowo jeżeli przewóz ma być dłuższy niż 65 km, to przewoźnik musi mieć zezwolenie wydane przez właściwy organ państwa UE, są one ważne przez 5 lat. 


Zapraszamy na nasz instagram: https://www.instagram.com/logistyka__/?hl=pl



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trolejbus - ciekawy środek komunikacji miejskiej

Logistyka i transport szczepionek na COVID 19 - jak to może wyglądać?

Rola transportu w gospodarce